3.2.6. Irska
Na Irskem (priloga 6) je odgovorna za oblikovanje standardov NSAI, državna agencija za standardizacijo (National Standard Authority of Ireland), ki je bila ustanovljena leta 1996. Deluje v okviru Ministrstva za podjetja, trgovino in delo. Gre za ustanovo, ki razvija in objavlja standarde, ki zadovoljujejo kriterije kakovosti, oblike /design/, izvedbe /način izvajanja/, varnosti in vplivov na okolje, ki se nanašajo na proizvode in storitve.
NSAI razvija in promovira irske, evropske in mednarodne standarde z razvojem državnih, pri tem pa upošteva najboljše prakse izvajanja, proizvajanja, varnosti in vplivov na okolje v tujini. Zagotavlja proces svetovanja in javnega tolmačenja, prav tako pa zastopa tudi irske interese pri razvoju mednarodnih in standardov EU. Hkrati je zadolžena za trženje, promocijo ter objavljanje /publiciranje/ uporabe standardov. Da bi to lahko izvajala učinkovito, ima razvite svetovalne svete za standarde. Standardi, ki sodijo v pristojnost NSAI, so: ISO 9001, ISO 14001, ISO 13485, OHSAS 18001, CMDCAS, CE marking, TL 9000, AS 9100 pa tudi ECMP.
NSAI oblikuje standarde z vključevanjem vseh zainteresiranih deležnikov, in sicer:
- kupcev – uporabnikov,
- strokovnjakov za varstvo okolja,
- industrije oz. gospodarstva ter
- vladnih organov.
Pomembno je izpostaviti konsenzualni pristop pri oblikovanju standardov. Ta očitno pokriva splet celotne problematike in upošteva principe trajnostnega razvoja. Irska ima 18 svetovalnih svetov za standarde, med njimi za področje ekoloških standardov, standardov v industriji prehrane, na področju zdravstva, inženiringa odpadnih vod itd. Med njimi ni posebnega telesa za turizem ali hotelirstvo.
Preden se podjetje odloči vložiti prijavo za pridobitev znaka za okolje EU, lahko opravi samoocenjevanje po vprašalniku in kriterijih ter priporočilih, ki so na voljo na spletnih straneh. Postopek pridobivanja znaka za okolje EU zajema naslednje aktivnosti:
- stik s pristojnim državnim telesom za sprejemanje prijav;
- postopek prijave s posredovanjem vseh potrebnih dokazil – samoocenjevanje ali potrdila pristojnih strokovnih ustanov;
- preverjanje (verifikacija ustreznosti prijave in izpolnjevanja kriterijev), ki ga izvede NSAI;
- plačilo prijave;
- uradna podelitev znaka za okolje EU: pridobitev pravice uporabe znaka za okolje EU.
Na takšen način v postopku podeljevanja zagotovijo:
- konsistentnost,
- izboljšanje kakovosti,
- jasnost ter
- skladnost s standardom ISO 9000.
Iz podatkov na spletnih straneh NSAI je razvidno, da Irska zaenkrat nima lastnega sistema za namestitvene zmogljivosti. Ugotovili so, da je ustrezneje prevzeti evropski sistem podeljevanja znaka za okolje za proizvode in storitve. Ocenili so, da je lahko zanje vpeljava evropskega sistema ekološkega označevanja na področju turističnih nastanitev izjemna konkurenčna prednost. Pri tem so izhajali tudi iz italijanskih izkušenj.
Okoljska shema Znak za okolje EU za nastanitvene kapacitete certificira izdelke z zmanjšanim negativnim vplivom na okolje. Tudi na Irskem je prostovoljna in ustreza v celoti vsem že opisanim kriterijem za namestitvene obrate, proces ocenjevanja pa zajema tako vodstvo kot zaposlene obratov in goste.
Tudi za vodenje procesa podeljevanja znaka za okolje EU za turistične namestitve na Irskem je pristojno telo NSAI.
Irska uporablja tudi cenik za stroške pridobivanja in uporabe znaka za okolje EU, ki velja za celotno Evropsko unijo in so opisana v prilogi 6. V navedenih nadomestilih niso zajeti dodatni stroški testiranj ali izvajanja monitoringa pristojnega telesa, ki te storitve dodatno zaračunava.
Po prejetju prijave prijavitelja za podelitev znaka za okolje EU, pristojno nacionalno telo preveri izpolnjevanje predpisanih kriterijev in po potrebi odredi dodatna preverjanja ali oglede pri prijavitelju. Ko so pogoji za podelitev znaka izpolnjeni, pristojno telo sklene pogodbo z novim imetnikom licence za uporabo znaka, ga vpiše v katalog Evropske komisije, ter ga evidentira tudi na spletni strani. Po podelitvi znaka izvaja pristojno nacionalno telo ali od njega pooblaščen organ preverjanje (monitoring) izpolnjevanja kriterijev znaka za okolje EU pri imetniku licence, pri čemer terja po potrebi dodatno dokumentacijo ali vstop v objekt, za katerega je bil znak podeljen. Če se spremenijo kriteriji za pridobitev znaka za okolje EU, lahko imetnik pravice uporabe obnovi postopek pridobitve znaka za okolje EU po poenostavljenem postopku, v katerem poda izjavo, da namestitveni turistični objekt izpolnjuje modificirane kriterije.